Spis treści
„Czy doniczka musi mieć dziury?” – To pytanie często pojawia się wśród osób, które zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Otóż, doniczka nie musi mieć dziur, ale z drugiej strony posiadanie dziur w doniczce może mieć kilka korzyści dla rośliny.
Korzyści z posiadania dziur w doniczce
Korzyści z posiadania dziur w doniczce mogą być następujące:
- Odpływ nadmiaru wody / drenaż – Dziury w doniczce pozwalają na odpływ nadmiaru wody, co zapobiega zatrzymywaniu się wody w podłożu i gniciu korzeni rośliny. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin, które nie lubią mokrego podłoża.
- Odpowiednie nawodnienie – Doniczki z dziurami pozwalają na równomierne i odpowiednie nawodnienie rośliny. Woda może swobodnie dostać się do podłoża i nawodnić korzenie rośliny.
- Kontrola wilgotności – Dziury w doniczce umożliwiają łatwiejsze monitorowanie i zarządzanie poziomem wilgotności gleby, co jest istotne dla prawidłowego nawodnienia roślin.
Korzyści doniczek bez dziur
Postaraliśmy się zebrać również kilka zalet doniczek bez dziur. Niektóre z nich można wykorzystać jako korzyści w obydwu przypadkach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
- Odpowiednie nawodnienie – Woda w przypadku doniczek bez dziur nie odpływa tak szybko dzięki czemu można uniknąć np. przesuszenia rośliny. Oczywiście przy odpowiednim podlewaniu (bez przesadzenia w drugą stronę – przelania rośliny).
- Oszczędność wody – Doniczki bez dziur pozwalają na oszczędność wody – nie odpływa ona tak szybko jak w przypadku doniczek z dziurami.
- Brak problemów z drenażem – Doniczki bez dziur nie wymagają dodatkowej warstwy drenażu, co jest korzystne dla osób, które nie chcą tracić czasu na dodatkowe przygotowania.
- Łatwiejsze przesadzanie – Doniczki bez dziur są łatwiejsze do przesadzania, ponieważ korzenie nie są tak wrażliwe na uszkodzenia jak w przypadku doniczek z dziurami.
Doniczki bez dziur mają swoje korzyści, ale dużo zależy także od rośliny którą uprawiamy i jej potrzeb.
Którą doniczkę wybrać z dziurami czy bez?
Wybór pomiędzy doniczką z dziurami a bez dziur zależy od indywidualnych zaleceń dotyczących uprawy roślin doniczkowych.
Doniczki z dziurami zapewniają lepszy drenaż i kontrolę wilgotności, co jest korzystne dla roślin, które „nie lubią stać w wodzie”. Z kolei doniczki bez dziur umożliwiają łatwiejszą kontrolę nawodnienia, oszczędność wody i łatwiejsze przesadzanie, co jest korzystne dla roślin, które wymagają regularnego nawodnienia i są wrażliwe na uszkodzenia korzeni podczas przesadzania.
To w końcu doniczka musi mieć te dziury czy nie?
Nie, doniczka nie musi mieć dziur. Wiele roślin może być uprawianych w doniczkach bez dziur, jeśli odpowiednio się nimi zajmujemy i kontrolujemy nawodnienie. Decyzja o tym, czy nasza doniczka będzie miała dziury, zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań dotyczących uprawy naszej rośliny.